Z jakimi przygotowaniami jest związane organizowanie Chrztu czy Pierwszej Komunii? O jakie rzeczy powinni zatroszczyć się rodzice oraz goście?

Posted on 03/01/2017 4:00pm

Wydarzenia wiążące się z uroczystościami o charakterze kościelnym wymagają często dużej ilości przygotowań. Tak jest choćby z Chrztem albo też z Komunią Świętą. Opiekunowie muszą zatroszczyć się o zorganizowanie wszystkiego, natomiast goście często zastanawiają się nad prezentami, które trzeba wręczyć dzieciom.

Chrzest
Author: Artur Nowacki
Source: http://www.flickr.com
Jeśli chodzi o rodziców, to rzeczywiście sporo spraw trzeba pozałatwiać. Już same przygotowania w kościele, to znaczy na przykład nauki mogą zająć sporo czasu. Do tego należy zatroszczyć się o odpowiedni ubiór zarówno swój, jak również dziecka. szatki do chrztu czy też odpowiedni ubiór komunijny można zamówić w miejscach, które zajmują się sprzedażą tego typu produktów. Do tego dochodzi przygotowanie całej uroczystości. Trzeba zapewnić poczęstunek dla zaproszonych osób. Jedni przygotowują wszystko samodzielnie, inni natomiast wybierają imprezę w mieszkaniu, ale organizują katering. Jeszcze inni rodzice wolą zamówić miejsce w restauracji, albo wybierają jakąś salę. Niektóre lokale posiadają specjalne menu na tego typu okazję.

Goście natomiast spędzają wiele czasu nad zastanawianiem się, jaki prezent kupić dziecku. Tym bardziej, iż stale zmieniają się zwyczaje. Dawniej dawało się takie symboliczny upominek, jaki nie przedstawiał większej wartości materialnej, dziś z kolei coraz częściej wręcza się bardzo drogie prezenty, a dzieci powoli zatracają prawdziwe znaczenie takiej uroczystości. Z pewnością najwięcej problemu mają chrzestni, gdy mowa o prezentach, bo z reguły oczekuje się, iż to właśnie oni będą obdarowywać dziecko najbardziej. Jednak warto miast o kwocie za prezent pomyśleć o bardziej spersonalizowanych upominkach. Można przykładowo dać puzzle z nadrukiem fotografii dziecka, jakie może sobie samodzielnie ułożyć, a później oprawić w ramkę. Możemy także stworzyć piękny album z fotografiami.

Wszystko jest zależne od naszej wyobraźni. Nie powinno się iść na łatwiznę i kupować kosztowny gadżet w sklepie z elektroniką. Dobrze jest pokazać dziecku, iż oryginalne prezenty są czymś fajniejszym od kolejnej zabawki czy tabletu. Może w ten sposób nie będzie podchodził materialnie do takiego wydarzenia.